فرق vpn با DNS در چیست ؟

فرق vpn با DNS در چیست ؟

اگه میخوای بفهمی فرق vpn با DNS چیه در این مقاله به جواب سوال ت می رسی .
VPN یک تونل رمزگذاری شده امن بین دستگاه شما و اینترنت ایجاد می کند. این ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری کرده و آن را از طریق یک سرور راه دور هدایت می کند و فعالیت آنلاین شما را خصوصی و مکان شما را ناشناس می کند. این کار برای دلایل امنیتی، مانند محافظت از داده های شما در Wi-Fi عمومی، یا برای دسترسی به محتویاتی که ممکن است در منطقه شما محدود شده باشد، مفید است.

DNS (سامانه نام دامنه) و VPN (شبکه خصوصی مجازی) هر دو ابزار مهمی هستند که در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند، اما اهداف متفاوتی دارند:

اما DNS مانند یک دفترچه تلفن برای اینترنت عمل می کند. هنگامی که یک آدرس وب را در مرورگر خود تایپ می کنید، DNS آن نام را به یک آدرس IP عددی ترجمه می کند که کامپیوتر شما بتواند آن را بفهمد و به آن متصل شود. در اصل، DNS با تبدیل نام‌های کاربرپسند به آدرس‌های قابل خواندن برای ماشین، به شما کمک می‌کند تا به راحتی به وب‌سایت‌ها دسترسی پیدا کنید.

فرق vpn با DNS در چیه ؟ یه نگاه کوتاه به جدول زیر بنداز خیلی ساده توضیح ش دادم

در اینجا جدولی برای خلاصه کردن تفاوت های کلیدی آورده شده است:

ویژگیDNSVPN
عملکردترجمه نام دامنه به آدرس IPرمزگذاری ترافیک اینترنت و هدایت آن از طریق یک سرور راه دور
امنیتبدون رمزگذاری (تمرکز بر راحتی)داده ها را برای حفظ حریم خصوصی و امنیت رمزگذاری می کند
حریم خصوصی مکانمکان شما را مخفی نمی کندمکان و آدرس IP شما را مخفی می کند

به عبارت ساده‌تر، DNS به شما کمک می‌کند وب‌سایت‌ها را پیدا کنید، در حالی که VPN به شما کمک می‌کند تا به طور ایمن به اینترنت متصل شوید. حتی می توانید از آنها با هم استفاده کنید! برای مثال، می‌توانید هنگام استفاده از VPN، یک سرور DNS سفارشی راه‌اندازی کنید تا به طور بالقوه سرعت بارگذاری را بهبود ببخشید و برخی محدودیت‌ها را دور بزنید، اگرچه مهم است که توجه داشته باشید که اگر این کار با دقت انجام نشود، می‌تواند خطرات امنیتی را به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *